- Od czego zacząć masaż płytką gua sha?
- Który tutorial jest poprawny?
- Czego nie należy robić?
- Masować w górę, czy w dół?
W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania oraz instrukcję jak wykonać przykładowy masaż.
Zacznijmy od tego, że płytka gua sha jest prostym, ale bardzo wszechstronnym narzędziem. Można przy jej pomocy wykonać głęboki i intensywny masaż rozluźniający mięśnie, masaż liftingujący oraz delikatny drenaż limfatyczny, który pomoże pozbyć się obrzęków. Poniżej przedstawiamy przykładowy tutorial, który zawiera różne elementy masażu gua sha. Jest to jedna z możliwości. Jeśli w innych miejscach znajdą Państwo i technikę, nie oznacza to, że jest ona błędna. Wręcz zachęcamy do wypróbowania innych ruchów i tworzenia własnych zestawów. Można zacząć od opanowania podstaw razem z nami, a gdy poczują się Państwo pewnie, eksperymentować. Zawsze należy słuchać swojego ciała i przestrzegać kilku prosty zasad.
Czego unikać podczas masażu?
Przede wszystkim nie należy uciskać przy masażu gałki ocznej (ruchy wokół oczu wykonuj wzdłuż oczodołu) ani przodu szyi. Co do zasady (chociaż zdarzają się wyjątki) unika się masażu bezpośrednio po kościach. Każdy ruch powtarzamy 3-10 razy. W okolicy karku, owłosionej skóry głowy czy czoła można sobie pozwolić na dłuższy, intensywniejszy masaż. Samą twarz masujemy delikatniej. Osoby o twarzach bardzo szczupłych mogą skupić się tylko na wybranych elementach i nie masować środka twarzy zbyt często. Osoby, które borykają się z obrzękami, mogą twarz masować częściej, do 3-5 razy w tygodniu. Obserwuj swoją twarz, jeśli masz wrażenie, że jej stan się pogorszył, prawdopodobnie wykonujesz masaż zbyt intensywnie lub za często. Tkanki potrzebują czasu na regenerację, szczególnie po głębokich, intensywnych masażach. Przed masażem należy zastosować olejek lub krem, szczególnie jeśli są Państwo posiadaczami skóry wrażliwej lub suchej. Przy cerze normalnej można spróbować masażu z zastosowaniem swojej standardowej pielęgnacji, bez dodatkowego środka poślizgowego. Przed przystąpieniem do masażu należy zapoznać się z listą przeciwwskazań do masażu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy masaż w Państwa przypadku jest bezpieczny, skontaktować się z lekarzem.
W jakim kierunku należy się masować?
To zależy. W klasycznej kosmetologii masaż liftingujący wykonuje się, podciągając tkanki do góry. W masażu drenującym, odprowadzającym obrzęk, ruchy kierujemy do najbliższych węzłów chłonnych, zatem często w kierunku z góry do dołu. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ruch w górę mają za zadanie wspierać organizm, ruch w dół oczyszczać, uwalniać od choroby. W niektórych miejscach (np. szyja, kark) oba kierunki są więc poprawne.
Twarz masujemy od środka na zewnątrz, w kierunku skroni (masaż liftingujący), lub kąta żuchwy i węzłów chłonnych przy uszach (masaż drenujący). Ruchy przy masażu drenującym powinny być bardzo delikatne, a płytka poprowadzona maksymalnie poziomo do powierzchni skóry.
Od czego zacząć masaż kosmetyczny płytką gua sha?
Proponujemy, by zacząć od… podstaw. I to dosłownie, czyli od szyi i karku. Napięcia w tym rejonie z czasem rzutują na wygląd twarzy, ściągają owal twarzy w dół oraz przyczyniają się do powstawania asymetrii. Ponadto przez naszą szyję i kark przebiegają naczynia krwionośne i limfatyczne, które są odpowiedzialne za odżywienie tkanek naszej twarzy oraz odprowadzenie obrzęku. Masaż ten jest zbawienny dla osób, które wykonują pracę siedzącą.
Jak może wyglądać przykładowy masaż?
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wykonanie masażu płytką gua sha wraz z opisem oraz nagranie video. Ponieważ każda twarz jest inna, nie podamy przy poszczególnych ruchach, którą częścią płytki najlepiej je wykonać. Proszę wypróbować różne krawędzie i stosuj tę, która najbardziej Ci odpowiada. Nie posiadają Państwo płytki gua sha? Wiele ruchów masażu można wykonać przy użyciu innych przedmiotów o gładkich krawędziach. Do masażu można użyć np. ceramicznych lub drewnianych łyżek, zakrętki od słoika, małego spodeczka czy rączki grzebienia. Podczas masażu należy lekko asekurować tkanki i naciągać powieź, co jest widoczne na nagraniu.

Kark, ramiona i tył głowy
- Rozpoczynamy głębokich ruchów wzdłuż kręgosłupa. Można wykonywać ruch w górę lub w dół, wjeżdżając na górną część ramion i pleców.
- W podobny sposób wymasujemy napięte mięśnie ramion. Ruchy 1. i 2. można połączyć i masować ten obszar jednym pociągnięciem od potylicy do ramienia.
- Następnie, zygzakowatymi ruchami w górę i w dół, wymasujemy dokładnie całą okolicę potylicy.

Mięśnie żucia, linia żuchwy, skronie
- Podobnie jak na karku, masujemy cały bok szyi od ucha do ramienia. Można masować w obu kierunkach.
- Zygzakowatymi ruchami masujemy rejon nad uchem, od skroni w kierunku potylicy. Można też użyć ruchów okrężnych lub spiralnych.
- Ruchami góra-dół masujemy przestrzeń przed uchem. Można wymasować cały obszar po boku twarzy, między uchem, kością jarzmową i kątem żuchwy, jak również obszar za uchem.
- Przesuwamy płytkę wzdłuż krawędzi żuchwy, aż do ucha. To chyba najbardziej znany ruch masażu gua sha.

Czoło, linia włosów
- Zygzakowatymi ruchami przesuwamy się od brwi, przez czoło, w głąb owłosionej skóry głowy. Szczególną uwagę na należy zwrócić na linię włosów.
Punkty 1-8 można wykonywać w miarę potrzeb oraz wykonywać masaż nieco głębiej. Punkty 9-12 należy wykonywać delikatniej, rzadziej, obserwując swoją twarz.
Twarzy i szyja
- Wykonujemy ruch od nosa do skroni, na linii brwi. Można masować również nad i tuż pod brwią, ale nie należy naciskać na powiekę ruchomą i gałkę oczną. Samą brew można masować trochę głębiej, ale obszar poniżej masujemy już delikatnie.
- Masujemy strefę pod okiem od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Tutaj wykonujemy masaż bardzo delikatnie, z dodatkowym poślizgiem. Można też masować od kącika wewnętrznego do zewnętrznego, oba kierunki mają uzasadnienie.
- Masujemy cały policzek od środka twarzy w kierunku ucha, w kilku liniach.
- Szyję można również masować w obu kierunkach, delikatnie w dół lub nieco głębiej (ale nadal z wyczuciem) w górę. Pierwsza wersja będzie poprawiała odpływ limfy, druga liftingowała i relaksowała mięsień najszerszy szyi, który z czasem ulega przykurczom i ciągnie mięśnie twarzy ku dołowi. Nie uciskamy centralnej części szyi.
Mamy nadzieję, że nasza propozycja masażu się Państwu podobała i dowiedzieli się Państwo czegoś nowego. Masaż ten można modyfikować według swoich potrzeb. Życzymy przyjemnych, relaksujących sesji automasażu i zapraszamy do obejrzenia nagrania video.